Przy granicy Chorzowa Starego i byłej Królewskiej Huty, na terenie pomiędzy ulicami Piotra Skargi i Tadeusza Kościuszki zlokalizowany jest teren o powierzchni 3,65ha. W latach 2011-2012 został on poddany rewitalizacji przyrodniczo-krajobrazowej. W jego centralnym punkcie znajduje się zabytkowa wieża wyciągowa dawnego Szybu „Prezydent”. Obiekt ten również zrewitalizowano i dla lepszego efektu podświetlono.

 

Wieża została wybudowana w 1933 roku według projektu inż. Ryszarda Heilemana z Katowic. Jest to wieża typu zastrzałowego o wyjątkowej konstrukcji żelbetowej i wysokości 42m. Zasługuje na miano najcenniejszego reliktu górnictwa węglowego w Chorzowie i jest wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego (nr rej. A/228/08).

 

Obiekt był inspiracją do wyboru rozwiązań projektowych dotyczących rewitalizacji przyrodniczo-krajobrazowej otaczającego terenu. Głównym celem było stworzenie w mieście dodatkowej przestrzeni przeznaczonej do rekreacji, z możliwością organizowania imprez i piknikowania. Istotne było również harmonijne powiązanie zastosowanych przy rewitalizacji materiałów z charakterem terenu poprzemysłowego. I tak powstały ciągi komunikacyjne z płyt betonowych, betonowe i żwirowe place przeznaczone pod wystawy i dla organizowania imprez. Powstał również bezpieczny plac zabaw dla dzieci. Posadowiono betonowe donice i obsadzono je roślinami, założono trawniki. Teren wyposażono w ławki i kosze. Układ alej, placów oraz materiały, z których zostały one wykonane są w zgodzie z industrialnym charakterem miejsca, a o jego górniczej historii, oczywiście poza wieżą wyciągową, przypominają wkomponowane w ogrodzenie obiektu, w nawierzchnię i w betonowe donice symbole górnicze.

 

Atrakcją miejsca jest również restauracja funkcjonująca w części ocalałych budynków pokopalnianych. W 2015 roku w obrębie Szybu ma powstać skate-park i siłownia.

SAM_3718
SAM_3228
SAM_3717
SAM_3285
SAM_6373