Tegoroczny Rodzinny Piknik Ekologiczny obfitował w mnóstwo atrakcji. Bardzo staraliśmy się aby każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego i mamy nadzieję, że nasze zamiary udało się zrealizować.

 

Zanim piknik na dobre się rozpoczął Pan Paweł Graja poprowadził grupę chętnych ścieżkami Chorzowa Starego opowiadając historię tych rejonów z elementami ekologicznymi. Szwendanie dokumentował fotograficznie Piotr Zogała.

 

Osoby lubiące zajęcia manualne mogły w kreatywny sposób wykonać przysłowiowe „coś z niczego". Przy odrobinie pomocy ze strony prowadzących zajęcia powstawały ciekawe zabawki, figurki zwierząt, bajecznie kolorowe rysunki na bawełnianych torbach. Wielu zainteresowanych skorzystało z warsztatów kulinarnych i tworzenia naturalnych kosmetyków. Dzieci mogły się wyszaleć pod czujnym okiem animatorów zabaw oraz na pobliskim Orliku, gdzie doświadczeni instruktorzy sportowi prowadzili różne gry i zabawy dla wszystkich chętnych bez względu na usportowienie. Była także możliwość zagrać w gry podłogowe i sprawdzić znajomość wiedzy na temat segregacji odpadów, a także porozmawiać ze specjalistą na temat właściwości dzikorosnących roślin w naszym najbliższym otoczeniu.

 

Jak każdego roku, można było zasiąść za kierownicą profesjonalnej śmieciarki, obejrzeć pokaz mycia pojemników i opróżniania olbrzymich pojemników do segregowania odpadów – tzw. dzwonów. Po raz pierwszy za to gościliśmy specjalny OZE-BUS, czyli autobus prezentujący różne rodzaje odnawialnych źródeł energii, gdzie naukowcy wyjaśniali wszystkim zainteresowanym możliwości i zalety zmiany starego, mało ekonomicznego i nieekologicznego ogrzewania domu na nowoczesne, wykorzystujące tzw. odnawialne źródła energii i wykazujące daleko posuniętą dbałość o środowisko.

 

Na scenie także dużo się działo. Cztery godzinne koncerty grup muzycznych Moonkite, The Party Is Over, Zawiało oraz Carrantuohill z towarzyszącą Anią Buczkowską i tancerzami z grupy Salake – było co oglądać, a nogi wielu osób podrygiwały w rytm skocznych irlandzkich dźwięków.
Mieliśmy także okazję posłuchać Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich – zapewne dla wielu chorzowian ten krótki występ był ciekawym doświadczeniem.

 

Chwilę przerwy pomiędzy kolejnymi wykonawcami muzycznymi wykorzystaliśmy na wręczenie nagród dla zwycięzców i wyróżnionych w czwartej edycji konkursu plastycznego „Dziecięca Galeria Przystankowa". Tematem tegorocznych prac był: „Mój wymarzony tort urodzinowy". Prace dzieci można już podziwiać na wiatach przystankowych i na stronie www.segregus.chorzow.eu, a w najbliższy piątek (15 września) dla nagrodzonych przejazd zabytkowym tramwajem.

 

Powoli tradycją staje się, że nasze ekologiczne zmagania wspierają dzielnie Przyjaciele Gwiezdnej Sagi Star Wars, którzy ze względu na swoje autentyczne stroje przyciągają wszystkich, nawet tych, którzy nie są fanami „Gwiezdnych Wojen". W tym roku dołączyły także osoby przebrane za postacie z filmu „Władca Pierścieni".

 

Na zakończenie pikniku udało nam się rozstrzygnąć piknikowy konkurs na rower miejski. Uczestnicy tego konkursu musieli odpowiedzieć na 8 pytań, czasami bardzo podchwytliwych. Komisja konkursowa wybrała zwycięzcę, a dwie osoby otrzymały wyróżnienie za ciekawe odpowiedzi. Wszyscy nagrodzeni byli bardzo zadowoleni, a nowa właścicielka prześlicznego zielonego roweru uściskała nas serdecznie.

Nowa właścicielka roweru

 

Pozdrawiamy wszystkich Państwa popiknikowo i nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć sobie ponownego spotkania na kolejnym pikniku ekologicznym w przyszłym roku.
Do zobaczenia :)